
Public Partner välkomnar Karl Gudmundsson
Karl Gudmundsson har en mångårig och gedigen erfarenhet som chef och ledare inom socialtjänst, hälso- och sjukvård samt socialförsäkringsadministration.
Därtill har han under en längre tid varit ledamot och styrelseordförande i Föreningen Sveriges Socialchefer vilket bidragit till att han har ett omfattande kontaktnät inom socialtjänsten och närliggande verksamheter. Karls erfarenhet är en resurs i många olika uppdragssammanhang inom ledarskap, organisation och förbättringsarbete för förvaltningar, verksamheter och politiker. Karl drivs av att bidra till en positiv utveckling av samhällsuppdraget för regioner, kommuner och andra välfärdaktörer.
Vi välkomnar härmed Karl som en av våra konsulter – läs en längre presentation här på hemsidan.
AKTUELLT
Se eventet – Ledarskap i politiskt styrda organisationer
Den 15 juni kl 16.30-18.30 bjöd Public Partner in till ett event om ledarskap i politiskt styrda organisationer. Deltog gjorde Christian Jacobsson, leg psykolog och docent i psykologi vid Göteborgs universitet, Staffan Isling VD på SKR, Hillevi Engström, VD på Trygghetsstiftelsen samt Fredrik Jarl, KSO i Gagnef.
Välkommen Ann-Sofie Hedenström!
Den 1 augusti förstärks Public Partner med ytterligare en delägare och konsult. Ann-Sofie Hedenström har arbetat inom kommunal sektor i över två decennier varav 15 år som chef på olika befattningar i både små och medelstora kommuner.
Event: Ledarskap i politiskt styrda organisationer – ett möte mellan forskning och praktik
Den 15 juni kl 16.30-18.30 bjuder Public Partner in till ett event om ledarskap i politiskt styrda organisationer. Christian Jacobsson, leg. psykolog och docent i psykologi vid Göteborgs universitet, har under 30 års tid kombinerat forskning och praktik och kommer att prata om hur man skapar effektiva team.
Vi söker konsulter till chefsuppdrag i offentliga verksamheter och företag med samhällsuppdrag
Vill du bidra med dina chefserfarenheter i meningsfulla uppdrag som syftar till att säkerställa styrning och ledning av offentliga verksamheter och därigenom stärka tilliten till samhällskontraktet? Har du minst 5-7 års egen chefserfarenhet i kommun, region eller i andra offentliga verksamheter? Då vill vi komma i kontakt med dig för kommande samarbeten.